Jesteśmy gotowi na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Jesteś tu: PORADY

Warszawa dnia 19 września 2016


Od stycznia 2017 roku elektroniczna kontrola skarbowa obejmie kolejne firmy. Już w lutym 2017 roku małe i średnie firmy prowadzące ewidencję księgową przy zastosowaniu programów komputerowych, będą zobowiązane wysłać na serwery Ministerstwa Finansów informację za styczeń 2017 z prowadzonej przez siebie ewidencji VAT. Od tego momentu będą zobowiązane wysyłać ją co miesiąc, za każdy zakończony miesiąc rozliczeniowy VAT. Obowiązek comiesięcznego wysyłania informacji dotyczy również przedsiębiorstw rozliczających VAT kwartalnie.

W przyszłości, od 1 lipca 2018 roku pełna kontrola elektroniczna w tych firmach obejmie praktycznie wszystkie dane finansowo – księgowe czyli dane z większości modułów systemów zarządzania firmami. Warto się do tego przygotować. Na razie obwiązek wysyłania informacji z ewidencji VAT dotyczy wyłącznie modułów finansowo – księgowych, w których znajdują się rejestry VAT czyli księgowości firm lub ich biur rachunkowych firm.

Technicznie, operacja ta wymaga wyeksportowania wszystkich zapisów z rejestrów VAT za ten okres z programu finansowo – księgowego, zapisaniu ich w ustrukturyzowanym pliku XML zgodnym z opublikowanym przez Ministerstwo Finansów schematem JPK_VAT v1-0. Następnie tak przygotowany plik, po podpisaniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym musi zostać wysłany na serwery Ministerstwa Finansów. Wysłane dane muszą być zgodne z przygotowaną za ten sam okres deklaracją VAT.

Ministerstwo Finansów przewidziało dwa sposoby wysyłania danych przez firmy:

  • bezpośrednio z programów finansowo – księgowych przy wykorzystaniu specjalnego protokołu;
  • ręcznie, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanej na Portalu Ministerstwa Finansów bramki;

Najczęściej operacja wysyłania bezpośrednio z programu finansowo – księgowego będzie łatwiejsza i szybsza oraz zagwarantuje większą bezbłędność. Jednak w każdym przypadku będzie to dodatkowy obowiązek firmy lub jej biura rachunkowego.

W naszym biurze do obsługi firm naszych klientów wykorzystujemy programy finansowo – księgowe firmy Asseco Business Solutions SA, które są odpowiednio przygotowane do spełniania wymagań kontroli elektronicznych. Do przygotowywania plików JPK z danych firm naszych Klientów oraz ich wysyłki, wykorzystujemy dedykowany do tego celu program WAPRO JPK.

Tym samym jesteśmy gotowi na wypełnianie w imieniu naszych klientów powyższego obowiązku. Jeżeli wolisz poświęcić swój czas na bieżące sprawy swojej firmy, skorzystaj z naszych usług, nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat za comiesięczne przygotowywanie, weryfikowanie danych z ewidencji VAT i wysłanie ich w imieniu firm naszych Klientów na serwery Ministerstwa Finansów. Usługa jest w cenie miesięcznej obsługi księgowej.

Opisany wyżej obowiązek podatkowy, jest dopiero pierwszym etapem wprowadzania elektronicznej kontroli skarbowej planowanym przez Ministerstwo Finansów do małych i średnich firm a w końcu również i do mikroprzedsiębiorstw. Szersze omówienie elektronicznej kontroli skarbowej oraz związanym z nią pojęciem Jednolitego Pliku Kontrolnego znajdziecie Państwo w moim artykule na portalu Asseco WAPRO, natomiast dodatkowe informacje na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) na portalu Ministerstwa Finansów.


Autor niniejszego opracowania jest szefem produkcji programów finansowo – księgowych Asseco WAPRO.

Projekt i realizacja strony www ADNET POLSKA
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies.