Jesteśmy gotowi na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Jesteś tu: PORADY

Zaktualizowano treść: Warszawa dnia 02 listopada 2017


W roku 2018 przepisy dotyczące JPK zaczną obowiązywać również mikroprzedsiębiorstwa. Jest to ostatnia grupa przedsiębiorstw, która do tej pory nie podlegała wymogom związanym z JPK:

 • Od 1 stycznia 2018 wszystkie mikroprzedsiębiorstwa będące czynnymi podatnikami VAT będą zobowiązane do wysyłania co miesiąc na serwer Ministerstwa Finansów dane z ewidencji VAT w postaci pliku JPK_VAT;
 • Od 1 lipca 2018, mikroprzedsiębiorstwa prowadzące księgi podatkowe czyli księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci, będą musiały być gotowe na żądanie organów podatkowych, przygotować odpowiednio inne pliki JPK.

Nowości czekających firmy w roku 2018 jest oczywiście więcej i warto do nich przygotować własną firmę. Może to wymagać zakupienia nowego lub dostosowania własnego oprogramowania.

Technicznie, operacja comiesięcznego wysyłania plików JPK praktycznie wymaga:

 • poprawnego zarejestrowania wszystkich transakcji w ewidencji VAT (rejestrach VAT), w przypadku braków lub uchybień przygotowywany plik JPK nie przejdzie walidacji i nie będzie mógł być wysłany;
 • wyeksportowania wszystkich zapisów z rejestrów VAT za wybrany okres rozliczeniowy z programu finansowo – księgowego i zapisaniu ich w ustrukturyzowanym pliku XML zgodnym z opublikowanym przez Ministerstwo Finansów schematem JPK_VAT v3-0. Należy przy tym zadbać aby dane w pliku JPK_VAT były zgodne z przygotowaną za ten sam okres deklaracją VAT-7;
 • tak przygotowany plik JPK_VAT, po podpisaniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub tak zwanym podpisem PZ (profilem zaufanym e-PUAP) musi zostać wysłany w terminie na serwer Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów przewidziało dwa sposoby wysyłania danych przez firmy:

 • bezpośrednio z programów finansowo – księgowych przy wykorzystaniu specjalnego protokołu;
 • ręcznie, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanej aplikacji Klient 2.0 na Portalu Ministerstwa Finansów. Opis znajduje się na stronie JPK dla mikroprzedsiębiorstw w punkcie 5 – Jak złożyć JPK_VAT;
 • Najczęściej operacja wysyłania bezpośrednio z programu finansowo – księgowego będzie łatwiejsza, szybsza oraz gwarantuje większą bezbłędność. Jeżeli jednak ktoś wybierze metodę samodzielnego przygotowywania plików w formacie csv, wymaganym w aplikacji Klient JPK 2.0 przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, zachęcamy do wcześniejszego przystąpienia do prób przygotowania tych plików. Im więcej transakcji, tym czas przygotowania pliku będzie się wydłużał a możliwość popełnienia błędu większa.

  Druga możliwość to przeniesienie obowiązku obsługi księgowej wraz z obowiązkiem elektronicznego wysyłania deklaracji VAT-7, deklaracji podatku dochodowego, comiesięcznego wysyłania informacji z ewidencji VAT na dobre biuro rachunkowe. Planuje się, że częstotliwość wymaganych operacji przesyłania informacji elektronicznych do Ministerstwa Finansów będzie rosła dlatego warto rozważyć czy koszty takiej obsługi księgowej nie są niższe od prowadzenia jej samodzielnie tym bardziej, że przeniesienie jej do naszego biura rachunkowego zmniejszy koszty działalności, zaoszczędzi Państwu wiele czasu, który będziecie mogli wykorzystać kreatywnie na rozwój swojej działalności.

  W naszym biurze do obsługi firm naszych klientów wykorzystujemy programy finansowo – księgowe firmy Asseco Business Solutions SA, które są odpowiednio przygotowane do spełniania wymagań kontroli elektronicznych. Do przygotowywania plików JPK z danych firm naszych Klientów oraz ich wysyłki, wykorzystujemy dedykowany do tego celu program WAPRO JPK, który używany od stycznia 2017. Tym samym jesteśmy gotowi na wypełnianie w imieniu naszych klientów powyższego obowiązku.

  Jeżeli wolisz poświęcić swój czas na bieżące sprawy swojej firmy, skorzystaj z naszych usług, nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat za comiesięczne przygotowywanie, weryfikowanie danych z ewidencji VAT i wysłanie ich w imieniu firm naszych Klientów na serwery Ministerstwa Finansów. Usługa jest w cenie miesięcznej obsługi księgowej.

  Szersze omówienie elektronicznej kontroli skarbowej oraz związanym z nią pojęciem Jednolitego Pliku Kontrolnego znajdziecie Państwo w moim artykule na portalu Asseco WAPRO, natomiast dodatkowe informacje na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) na portalu Ministerstwa Finansów.


  Autor niniejszego opracowania jest szefem produkcji programów finansowo – księgowych Asseco WAPRO ERP.

Projekt i realizacja strony www ADNET POLSKA
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies.