System zarządzania firmą

Jesteś tu: PORADY

Dla nas najważniejszy jest klient. W dziale Porady pracownicy naszego biura przygotowali kilka porad dla przedsiębiorców, które pomogą sprostać nowym wymaganiom podatkowym.

Siedziba naszego biura rachunkowego znajduje się w Warszawie. Zajmujemy się obsługą księgową firm małych i średnich. W zakres naszych usług wchodzi rozliczanie kard i płac oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych. 

Cel wprowadzenia wyżej omawianych przepisów jest jak najbardziej słuszny jednak wydaje się, że przy ich projektowaniu zabrakło praktyków i informatyków, którzy mogliby wskazać "słabe punkty". Nowy art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może wymagać przeprowadzania niezwykle żmudnych i czasochłonnych obliczeń opartych o dane pochodzące z programów finansowo - księgowych oraz modułów zarządzania magazynami i sprzedażą. Z praktyki wiem, że do niedawna firmy "komponowały" u siebie systemy do zarządzania firmami z aplikacji różnych producentów, dotyczyło to również programów finansowo - księgowych.

Poniżej zamieściłem odnośniki do moich opisów dwóch modułów korekt kosztów podatkowych w dwóch programch finansowo księgowych:

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów
  • księgi handlowe

Proszę zwrócić uwagę na rozbudowaną funkcjonalność tych modułów, jak w pełni potrafią one zautomatyzować wszystkie procesy obliczeniowe, jedynym warunkiem jest dostęp do wszystkich wymaganych do obliczeń danych. W efekcie można wyrazić ogólną opinię, że postanowienia III ustawy deregulacyjnej wymuszają znaczne szerszą inegrację danych systemu zarządzania firmą, włącznie z modułami finansowo - księgowymi. W efekcie, najprawdopodobniej do niedawna stosowana praktyka łączenia aplikacji różnych producentów w jeden system zarządzania firmą, nie pozwoli na pełną automatyzację obliczeń.

Podsumowując, aby w pełni zautomatyzować proces kontroli oraz ewentualnego korygowania kosztów podatkowych lub podatku VAT, jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest wybranie najodpowiedniejszego dla swojej firmy systemu do zarządzania firmą włączając w to moduły finansowo - księgowe. W konsekwencji, jeżeli planowane jest aby firma obsługiwana była przez biuro - rachunkowe, należy wybrać biuro, które posiada odpowiedni program finansowo - księgowy, w przeciwnym razie będzie starało się przenieść na zlecającego obowiązek wykonania w/w obliczeń lub wykona je samo za dodatkową opłatą.

Jeżeli planujesz założenie nowej firmy, zapoznaj się z w/w przepisami i przeanalizuj je. Mam nadzieję, że moje uwagi ułatwią znalezienie Ci takich rozwiązań, które pozwolą sprostać nowym wymaganiom podatkowym bez konieczności zaplanowania zwiększonych nakładów na wynagrodzenia lub zwiększenia planowanych nakładów na obsługę księgową.

PYTANIE DO EKSPERTA

Biuro Rachunkowe Warszawa Piotr Jeżewski

PIOTR JEŻEWSKI

szef produkcji programów 
FINANSOWO KSIĘGOWYCH
Projekt i realizacja strony www ADNET POLSKA
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies.